Задълбочава се проблемът с намирането на качествено образовани хора за нуждите на бизнеса, а държавата само констатира проблема. Това коментираха университетски преподаватели, банкери и икономисти на финансовия форум „Образование, кадри, растеж“, организиран от Асоциация Банка на годината.
Икономическият растеж може да спре, бизнесът няма да чака 10 години за промени в образованието, предупреди Петър Андронов, председател на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор на СиБанк.
Според него проблемът е, че продължава държавната поръчка за специалности, от които няма нужда.
„Има 52 университета, младите хора напускат, а ние трябва да дадем още пари". Нямаме нищо против да инвестираме, но е неприемливо да поддържаме академичен персонал, който е на средно място в Европа“, каза банкерът.
Ректорът на УНСС проф. Стати Статев препоръча регулации за висшите училища. „Каква е тази поръчка, която поръчва два пъти повече места от децата, които завършват“, риторично попита той.
Не може ли държавата да си определи потребностите, да даде стипендии и да сключи договор с младежите, като им осигури работа в следващите пет години (след завършването – бел. ред.)“, каза той.
Статев коментира обвиненията, че с тази идея се налага „крепостно право“ като заяви, че зрелостниците отиват в чужбина, защото не виждат перспективи за работа, след като завършат.
Той каза още, че в УНСС са променили учебните програми с цел връзка с бизнеса, но тази промяна трябва да е перманентна.
Ректорът на ВУЗФ Григорий Вазов коментира, че, за да имаш студенти, трябва да правиш качествено образование и неговото учебно заведение винаги е било на пазара.
От една година е приета стратегия за образованието, но вероятно при смята на парламента и тя ще бъде сменена. По думите му има опасност да продължим да произвеждаме персонал за моловете, който е с висше образование и често – с магистратури.
Проф. Георги Чобанов, който е основател на Стопанския факултет към Софийския университет, сподели своя опит по какъв начин се обучават кадрите там. Той бе категоричен, че обучението във факултета е свързано с потребностите на пазара на труда.
Гледах какво правят другите университети в света и обучавахме кадрите на нашия факултет. Непрекъснато обновяваме програмите. Установихме, че в банките липсват експерти за статистика, за анализи, за оценка на риска и това бе включено в програмите, каза той.
Проф. Чобанов посочи, че една от банките наскоро директно е наела кадри от факултета