Всяка една компания търси перфектният кандидат за работа. Възможността за наемане на качествена работна ръка изключително много намалява през последните години. Затова много училища започват да мислят кой са най-подходящите качества, които трябва да възпитат и развият в младите, за да бъдат приложими в съответната компания, която ще кандидатстват.
Стрес интервютата и казусите, които се провеждат в компаниите от HR-те са неподходящи, тъй като бъдещите служители остават с грешни впечатления и очаквания за техните отговорности в работата. Често пъти в този случай кандидата е принуден да се откаже от фирмата, а не обратното. И така се влиза в един омагьосан кръг, от който трябва да се излезе. Какво е решението и как да намерите изход може да откриете в следните съвети от професионалист в сферата на Човешките реурси.
Според Нейтън ръководител на отдел Човешки ресурси в Deloitte “Няма перфектни хора, но има такива, които се доближават най-много до това което търсите“. Отвъд образованието и опита, кандидата трябва да притежава и редица поведенчески качества.
1. Добра енергия и комуникативни умения са основните качества, които търси един работодател в бъдещият си служител.
2. Екстровертен или интровертен тип си? Друго важно нещо на което обръщат внимание работодателите е кои от двата типа си.
• Интровертния тип хора показателно при тях е че се съсредоточават главно върху вътрешния си свят. Те са тихи, сдържани и премислят внимателно действията си. Хората от този тип са с творчески наклонности, които избягват стреса и критичните ситуации. При тях особено важно е че не обичат работата в екип.
• Екстровертния тип хора са изключително общителни. Представители на този тип се срещат в професии, свързани с координация в различни области и където организацията е от голямо значение. Освен това екстровертът мисли целенасочено за постигане на успех и действа подобаващо чрез целеустременост и контактност, умение за работа в екип. Целта на екстроверта е да създаде нещо съвсем ново. Еднообразната работа без интензивен контакт с колеги би го демотивирала напълно отегчило.
Интервюто за работа трябва да се прави с всички кандидати едновременно, за да видят кой от тях е по-изявен и самоуверен“ – казва Нейтън ръководител на отдел Човешки ресурси в Deloitte”
3. Професионализъм - напълно възможно е да ви бъде поставена реална задача, на която трябва да намерите решение в момента. Справянето с нея, бързината на вземане на решения и вашата прецизност ще помогнат на работодателя да реши дали вие сте човекът.
4. Надежност - Вие може да имате безупречна автобиография, мотивационно писмо и препоръки, но някои работодатели се интересуват доколко човекът, който мислят да наемат е готов да работи в извънредни ситуации, и доколко могат да разчитат на него в подобни случаи. За да се уверят във вашата надеждност ще ви задават въпроси свързани с това дали сте готови да останете след работа, за завършването даден проект
5. Компютърна грамотност - Да, това все още е доста търсено качество, въпреки, че живеем в ерата на технологиите. Особено в бизнес средите, умението да изготвяте презентации се оценява и търси.
6. Лична мотивация - Едно много търсено и изисквано качество напоследък. По време на интервюто за работа бъдещият ви шеф ще търси точно това във вас – защо искате да работите точно за него, какво ви харесва в тази работа, какво знаете за фирмата и ви е накарало да кандидатствате. Помислете за отговора на тези въпроси преди да се явите в уречения ден и час.
От всичко казано до момента най-важното, което трябва да търсите в кандидата е да има страстта и желанието, да работи и да се развива във фирмата.