Продължаваме с нашата поредица от добри и лоши примери за въпроси по време на интервю за работа. В тази статия ще се спрем на темата какво е добре да попита интервюирания. Хубаво е да се зададат няколко въпроса, като внимавайте да не станете досадни с твърде много такива - споделят от Horizons Bulgaria.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––
Сега е твой ред да задаваш въпросите. Ето какво ще ти е полезно да знаеш.
За всички, които търсят работа, е ясно, че въпросът „Имате ли някакви въпроси към мен?“ е ясен знак, че краят е близо. Сигурно се блазните да кажете „не“ и да се махнете възможно най-скоро от горещия стол, но преборете този порив.
Задаването на въпроси показва на интервюиращия, че сте го слушали, докато говори, доказва интерес към компанията и би ви помогнало да прецените дали искате да работите там. В края на краищата интервютата са двустранни – екипът по подбор решава дали вие сте това, което търси, а вие решавате дали културата на компанията и спецификите на позицията са мястото, където евентуално ще посветите вашите време и енергия в обозримото бъдеще.
Този въпрос ще ви помогне да разберете какво компанията очаква да постигнете на тази позиция, това е мнението на Джон Кросман, президент на компания Кросман & Ко, фирма за управление на недвижими имоти.
Например, ако кандидатствате за търговска позиция, отговорът на този въпрос може да бъде, че ще трябва да намерите 10 нови клиенти в следващите 90 дни. Също така възможен отговор – ще трябва да увеличите текущите клиенти с 25% а 90 дни. Като кандидат вие искате да знаете дали ще заложите на „студени обаждания“ или ще се фокусирате върху настоящите клиенти, преди да вземете решение дали тази позиция е за вас.
Винаги е добра идея да зададете въпрос, който показва, че сте направили своето проучване преди интервюто, това е съвет от Крис Дилани, автор на книгата „73 правила как да повлияете на интервюто“. Той препоръчва да подготвите данни, като това ще покаже research уменията ви, които той определя като техника „споделете знания, задайте въпрос“.
Неговият пример: „Точно бях прочел/а, че организацията се опитва да навлезе на Европейския пазар. Какви бариери предвиждате при този проект?“
Би могло да се преформулира като „Мога ли да се срещна с някои от хората, които работят тук?“.
И двата въпроса ще ви изкарат от залата за интервюта и ще ви дадат достъп да разгледате от близо офиса. Това е възможност да проверите взаимоотношенията между колегите, работната среда (светлика, шум, чистота) и отдела като цяло, казва Мишел Комър, лидер в областта и вицепрезидент на Месина Груп, консултантска фирма.
Заявявайки кратка обиколка или въведение при потенциалния си колеги, е „сигнал към интервюиращия, че кандидатът проявява интерес към позицията“, казва тя.
„Компаниите, както и кандидатите, поставят на преден план техните най-добри страни по време на интервю, често подчертават своите организационни постижения. Питайки всеки човек кое харесва най-много в работата си тук, ще получите по-добра информация за активностите, с които хората се сблъскват всеки ден, а не за неща, които съществуват само на хартия“, обяснява Шери Диксън, Старши вицепрезидент в Адеко САЩ.
„Ако интервюиращият отговори как обожава своите йога класове всяка вечер или работата от вкъщи, то тогава ще ви стане ясно, че компанията държи на баланса между работата и личния живот на служителите си“, казва тя.
Може да ви се струва неуместно да питате по време на интервю за потенциалните си недостатъци, но за край на интервюто това е чудесен завършек, казва Морган Никълс, управляващ партньор в Тори и Грей, чикагска компания за набиране и персонал. „Това ви дава възможност да разберете, че интервюиращият мисли за вас и въпросът ви дава последен шанс да изясни всякакви недоразумения, които може да са се появили или това да бъде основата за следващи дейстия.“