ВсичкиИнтервютаHR ТенденцииКариерно развитие
Медийни

Бюрократизацията е проблем в образованието ни, ректори искат промяна във финансирането

Автор: Ivan Nikolov  |  Дата на публикуване: 2023-10-03 11:16:00  |  Промяна: 2023-10-03 11:17:37

95% от обучаемите работят още докато са студенти, каза проф. Миглена Темелкова

Успяват ли университетите да създават качествени кадри за пазара на труда и кои са пробойните в образованието?

"Пробойните са комплекс от фактори - на първо място е силната бюрократизация на системата на висшето образование и едва ли не създаването на една непосилна задача, ако едно висше училище иска да бъде в хармония с пазара на труда. Но това не е напълно невъзможно, има университети в България, които създават качествени кадри, кореспондират с изискванията на пазара на труда, кадри, в чието обучение е внедрен бизнесът", каза ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи проф. Миглена Темелкова в мултиплатформения проект на телевизия Bulgaria ON AIR "Бъдещето: Работодатели и кариера".

Като пример тя посочи именното тяхното висше училище.

 

"95% от обучаемите работят още докато са студенти. В учебния ни процес е интегриран работодателят със своите представители, много стажове и практики в реална производствена и бизнес среда. Създават се кадри, които максимално се доближават до изискванията на работодателя и те могат да бъдат доста адекватни на работните места, които заемат", допълни проф. Темелкова.

По думите ѝ бизнесът иска все по-качествени кадри.

"Това минава точно през идеята за публично-частно партньорство, а ние във ВУТП стигаме още по-далеч и бихме желали да се инициира промяна в закона, която да позволява на бизнеса да създава съвместни дружества и да затваря цикъла от обучение, практика в реална производствена среда, заедно с бизнес организациите. Тук е ролята на държавата да излезе от пасивната си роля и по-активно да се намеси в процеса, който ще бъде в полза на икономиката", коментира ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи.

 

"Ние сме първият университет, който има интердисциплинарни специалности. Потребно е излизането от тясната специализация, защото хората в бъдеще ще  сменят многократно самата си професия. Но проблемът е бюрократизацията на нашата административна система, защото един такъв учебен план, за да види бял свят, е необходима около година и половина - две, за да премине всички одобрителни режими", поясни тя.

Проф. Темелкова подчерта, че всяка година те се сблъскват с един и същи проблем - увеличението на заплатите.

"Финансирането на университетите е свързано с броя на студентите и с коефициента за качество, но докато броят на студентите продължава да бъде водещ в отпускането на субсидия за държавните висши училища, няма как да търсим онова качество, което търсят работодателите. Имахме дискусия и стигнахме до извода, че трябва да има промяна по отношение на университетите", добави тя.

Гледайте целия разговор във видеото.


Анкета
Какво искате да се подобри на сайта Rabota.bg
Функциите
Да има по- голям избор от обяви
Да има по- голям избор работодатели
Сайта е сложен за използване и ми е трудно да се оправя
Всичко посочено
RSS Новини