Заварчици, шлосери и шивачи. Това са само част от професиите, за които бизнесът настоява да се въведе дуално обучение през следващата учебна година. В момента близо 500 ученици от 16 училища в цялата страна трупат практика, докато все още учат. В едно от тях ще ви заведем сега.
Тома и Мартин все още са ученици, но всяка сряда вместо на чиновете си, са на работа. Бъдещите газови техници трупат знания в училище, а опит за мечтаната професия – в голяма газова компания:
Тома Томов ученик в 11 клас, ПГТЕ „Хенри Форд“
„Ние ще го изучаваме и тук, но идеята е там да го пипнем, да разберем какво е, въобще да се докоснем до професията си“.
Мартин Гарнидолов ученик в 11 клас, ПГТЕ „Хенри Форд“
„На практика като ни го показват и обясняват нещата, на нас ние е по-интересно и повече разбираме нещата“.
Те и съучениците им работят на седем часов работен ден. За труда си получават и възнаграждение - по около 2,70 на отработен час.
Валерия Видинлиева, зам.-изп директор Човешки капитал „Овергаз“
„За месец имат 30 часа или около 80 лева – една стипендия си е това, но отработена, а не подарена“
Мартин Гарнидолов ученик в 11 клас, ПГТЕ „Хенри Форд“
„Имаме си наставници, които индивидуално с нас се занимават. Обясняват ни , помагат ни и така ни подготвят за бъдещето“.
В 12 клас работните им дни вече ще станат два, а след като завършат най-добре представилите се ще получат и предложения за работа.
Валерия Видинлиева, зам.-изп директор Човешки капитал „Овергаз“
„Ние ще имаме създадени собствени кадри, ще отпадне това непрекъснато търсене и подбори, за които не знаем какви качества разочароват с представянето си“.
Около 500 ученици като Тома и Мартин се обучават в рамките на проекта. А 60 фирми осигуряват на учениците практика и реална работа на децата.
Николай Денков, служебен министър на образованието
„Там, където има тясна връзка между фирмите, училищата и общинските власти нещата вървят добре. Ако няма интерес от фирмите“.
Заварчик, електромонтьор, стругар и шлосер са само част професиите, от които бизнеса има нужда. Ако те бъдат обучени и практически, това ще улесни работодателите и ще им осигури готови кадри.