Търговски представител

Детайли

Описание

Company ESTEL is leading Manufacturer of products for professional hair care and coloring in Europe. We have two big plants, modern-equipped, with own research base.
Our product is represented in Germany, the Baltic countries, Moldova, Romania, Poland, Lithuania.
Our Team is young, energetic, positive, professional-minded. We invite you to Our World! The world of bright colors and successful people!
We are looking for:

SALES REPRESENTATIVE

Profile of the candidate
• Age - 22-32 years
• University degree
• Min 1 year of sales experience
• Results oriented and achievement focused - looking for possibilities for constant improvement
• Outstanding sales, negotiation and communication skills
• Developed organizational and time management skills
• Strong strategic and analytical thinking
• Ability to make decisions
• Proficient user of MS Office
• Clean and valid driver’s license
• Car availability is welcome (!)

Main responsibilities

Successfully bring to market a new product
Build the yearly account strategy/plan and execute it. Improve short- and long-term sales and profitability per account.
Supervise market, brand categories at country level and feed organization with competitor information, customer trends and needs.
Be responsible for all internal and external activities towards the account, sales volume, budget, forecast, finance.
Actively participate in sales and marketing meetings.
Take an active part in new product introduction, promotions and quantification.

If you think that this opportunity is in line with your professional and personal growth, please send us your resume in English by applying with the button below.
Candidates who will be invited for interview will get a notification latest 2 weeks after advert expiry. All other applicants will receive official notification after end of the selection process.
Телефон +38 067 249 10 13, Viber, WhatsApp +38 096 380 79 70

l.slusar@estel.in.ua

Профил на кандидата
• Възраст - 22-32 години
• кандидатът трябва да има завършено образование.
• кандидат с опит в продажбите ще се счита за предимство.
• Ориентирани към резултатите и целенасочено постижение - търсене на възможности за постоянно усъвършенстване
• Изключителни умения за продажби, преговори и комуникация
• Разработени организационни и времеви умения
• Силно стратегическо и аналитично мислене
• Способност за вземане на решения
• Чисто и валидно шофьорско свидетелство
• кандидат със собствен автомобил ще се счита за предимство, но не е задължително!
Основни отговорности
Успешно пуснете на пазара нов продукт
Изградете годишната стратегия / плана на сметката и я изпълнете.
Подобрете краткосрочните и дългосрочните продажби и рентабилността на една сметка.
Наблюдавайте пазара, категориите марка на национално ниво и организацията на фуражите с информация за конкурентите, тенденции и нужди на клиентите.
Отговаряйте за всички вътрешни и външни дейности по сметката, обема на продажбите, бюджета, прогнозите, финансирането.
Активно участвайте в срещи за продажби и маркетинг.
Активно участвайте в въвеждането на нови продукти, промоции и количествено определяне.

Изисквания към кандидата

Езикови познания:
Английски език

Трудов опит:
С професионален опит от 1 - 3г.

Образование:
Средно-специално

Специални умения:
се изисква разрешение на превозното средство

Ние предлагаме

Вид заетост:
Пълен работен ден

Срок на заетост:
Постоянна

Договор:
Трудов срочен

Ниво в йерархията:
Средно управленско ниво

Категория:

Продажби - експерт мениджъри

Държава:

България

Населено място:

Гр. София